Preloader image

Baranina i jagnięcina w wydaniu Lipowych Wzgórz

Niegdyś wychwalana, dziś niedoceniana. Baranina i jagnięcina w wydaniu Lipowych Wzgórz.

Doczekaliśmy się czasów, w których baranina i jagnięcina uważana jest za niezbyt smaczne mięso, zawierające dużą ilość tłuszczu oraz nieprzyjemnie pachnące. Jakże mylne wrażenie, spowodowane nieodpowiednią hodowlą i wiekiem zwierzęcia. Rzeczywistość jest całkiem odmienna – baranie mięso jest lekkostrawne, zawiera mało cholesterolu a poprawnie przyrządzone jest smaczne, kruche i soczyste. Właściwie przygotowana baranina rozaniela podniebienia wielu smakoszy.

Najcenniejszego mięsa dostarczają młode, kastrowane barany w wieku do 18 miesięcy oraz maciorki nie nadające się do hodowli. Dobrego surowca dostarczają też dobrze utuczone maciorki starsze (do trzech lat). Barwa mięsa baraniego ma odcień jasnoczerwony, tłuszcz jest jędrny i biały. Mięso zwierząt starszych i źle żywionych jest ciemnoczerwone, a łój żółtawy. To właśnie takie mięso jest łykowate i dlatego należy je stosować do sporządzania potraw z mielonej masy mięsnej. Mięso baranie dojrzewa powoli i świadomy gospodarz wie, jak zaplanować hodowlę.

Sposobów na przyrządzanie baraniny jest wiele – można stosować zaprawę z oleju i z warzyw (do 24 godzin), bajcowanie (2 – 3 dni) lub zalewanie kwaśnym mlekiem. Przyprawy wchodzące w skład zaprawy octowej nadają mięsu baraniemu aromat, co jest konieczne ze względu na swoisty, specyficzny zapach baraniny. Taka procedura pozwala na uzyskanie potrawy odpowiednio miękkiej, soczystej i o walorach smakowych i zapachowych satysfakcjonujących wiele podniebień. Do pieczenia usuwa się nadmiar tłuszczu, zostawiając tylko cieniutką warstwę zapobiegającą nadmiernemu wysychaniu mięsa. Usuwa się także błonę i ścięgna.

Atutem baraniny jest wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza dobroczynnego kwasu linolowego, który doskonale wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL – istotnego czynnika rozwoju chorób układu krążenia. Jest bogata także w kwas orotowy, będący barierą zapobiegającą namnażaniu się komórek nowotworowych. Wykazuje także działanie ochronne i odtruwające. Zapobiega m.in. problemom z wątrobą oraz wspiera organizm w usuwaniu szkodliwych toksyn. Mięso jest również źródłem witamin z grupy B. zwane „witamina radości”, ponieważ w układzie nerwowym wspomaga cholinę, która jest odpowiedzialna za nasz nastrój, poprawę samopoczucie i zwiększenie odporności na stres.

Baranina jest bardzo bogatym źródłem naturalnej L-karnityny, substancji pobudzającej procesy spalania tłuszczu. W mięsie znajdziemy także sporo cennego białka (ok. 15-20 proc.), potrzebnego np. w czasie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie.

Nasz folwark Lipowe Wzgórza świadomie przetwarza baranie mięso proponując klientom nie tylko elementy z tuszy, ale również wyborną kiełbasę z jagnięciną. U nas kupisz mięsko, które zostało przygotowane w odpowiedni sposób, po to, byś mógł rozkoszować się smakiem dawno zapomnianego a tak cennego mięsa.

Lipowe Wzgórza – z nami nie warto chodzić głodnym!